Vítá Vás Dětský domov Kašperské Hory!

Jak pomoci?

Rodinky Kašperské Hory


2. rodinná skupina

V naší rodince žije celkem sedm dětí (pět chlapců a dvě malé slečny). Přes den se střídavě o nás starají tety Erika a Vendy. V noci zahánějí špatné sny tety Šárka a Jarka. Občas se u nás střídají i ostatní tety a strejdové.

Nejstaršímu chlapci v naší domácnosti je šestnáct let. Je to spíše samotář, který si vystačí sám se sebou. Navštěvuje 1. ročník SOŠ a SOU Sušice obor opravář zemědělských strojů.

Další chlapec navštěvuje sedmou třídu. Je mu třináct let. Rád vaří a pomáhá v kuchyni. Chtěl by se v budoucnu vyučit kuchařem. Dále tu máme jedenáctiletého chlapce, který navštěvuje pátou třídu. Je to takový malý raubíř, který je rád středem pozornosti. Další stejně starý chlapec také navštěvuje pátou třídu. Je to velký pomocník, rád pomáhá s čímkoli. Na závěr, jako poslední, naši rodinku doplňuje šestiletý chlapec, který navštěvuje mateřskou školku. Je to smíšek, který nám dělá radost. Občas má i svou hlavu, ale jinak je hodný.

V rodince s námi žijí i dvě malé slečny. První holčičce je devět let. Je milá, hodná a ráda pomáhá při vaření i úklidu. Druhé holčičce je sedm let. Ráda pomáhá a miluje veškerá zvířátka.

Kromě různých dobrovolníků, organizací, nadací, fondů nebo spolků (např. Clifford Chance, DD v pohybu, Dejme dětem šanci, Spolu dětem, ...) se nám o program v našem volném čase starají hlavně tety, které pro nás pořád vymýšlejí něco nového co dělat, kam jet na výlet apod. V zimě rádi bobujeme nebo sáňkujeme. V létě se pak koupeme v bazénku na našem dvoře, který máme zároveň upravený jako dětské hřiště (houpačky, pískoviště, basketbalový koš, …) a kde si občas také hrajeme. Máme rádi přírodu a tak hodně chodíme na procházky do okolí. O prázdninách, hlavně letních, jezdíme na tábory a někteří z nás si už užili i koupání v moři.

Když je špatné počasí, dělá si každý svoje podle toho, co ho baví. Jako všechny děti rádi koukáme na televizi a nejraději na pohádky ;-). Rádi také hrajeme hry na počítači, chatujeme s kamarády nebo „pracujeme“ s internetem, kde si každý z nás může najít, co ho zajímá. Všichni se také společně s tetami staráme o náš byt. Uklízíme, pereme, žehlíme, opravujeme (co sami zvládneme), prostě hospodaříme, pomáháme i s vařením. Máme také pěkně zařízené a upravené pokoje, novou výzdobu a náš byt je moc útulný.

I když nemůžeme být doma ve svých rodinách, je tady o nás dobře postaráno a líbí se nám tu. Tety se o nás starají, jak nejlépe dovedou, a i když je občas zlobíme, máme je rádi (a dobře víme, že oni nás také.

3. rodinná skupina

My jsme „trojka“. Je nás momentálně 7. Jsme děti ze dvou rodin. Tři bratři z jedné rodiny a dvě sestry a dva bratři z druhé rodiny. My kluci rádi hrajeme fotbal. Je nás 5 a když se zadaří, tak nám pomůže sestra  - na malém hřišti si tři na tři dobře zahrajeme. Dva hrajeme fotbal za Kašperské Hory. Rádi chodíme na vycházky a výšlapy do přírody a jezdíme na vyjížďky na kolech po okolí Kašperských Hor, kde hledáme kešky, "poklady", běháme  a hrajeme různé hry. Známe všechny stezky kolem našeho malého krásného šumaského městečka: "ZLATOKOPECKOU", "ZLATOU", "STRÁŽCŮ HRANICE", atd.               

Rádi si hrajeme i na dvoře - házíme na koš, baví nás různé pohybové hry. Když prší, tak se vyřádíme ve sportovním sálku při stolním tenise či jiných sportovních aktivitách (cvičení na žíněnkách, ribstolích, tanec) nebo hrajeme v obýváku různé stolní hry, posloucháme hudbu a zpíváme. Občas si připravíme své malé skupinové závody, turnaje, soutěže, kvízy apod.

Jsme všichni již školáci. Náš nejmladší chlapec nastoupil 1.září do prvního ročníku ZŠ a nejstarší dívka zahájila přípravu na budoucí povolání studiem  1. ročníku SOU obor pomocná kuchařka.

Děkujeme všem dobrým lidem za splnění našich přání pod stromečkem. Jsme vděčni za dárky od vás - udělají nám radost.

5. rodinná skupina

Naše skupina se před nedávnem rozrostla v pořádnou tlupu. Už nejsme tři, je nás rovnou sedm. Někteří z nás chodí ještě stále do školky, ale někteří se již seznamují s novými výzvami v základní škole, kde to zatím spíše okoukáváme. Nejsme žádní peciválové. Máme potřebu pořád někde lítat, dovádět, dávat o sobě vědět křikem. Takže když se do toho dáme všichni, je to pořádná výzva pro naše vychovatele, strejdu Damiána a tetu Janu, kteří se o nás starají, jak mohou. 

Když zrovna nejsme ve škole, moc rádi chodíme na procházky, jezdíme na kole nebo si hrajeme s míčem. Hodně nás taky baví hrát si s vodou, buď v bazénu nebo na zahradě, kde zaléváme nejen kytičky, ale taky trochu sebe. Prostě máme moc rádi, když je živo, když máme co pozorovat (třeba i v přírodě) a dokážeme se zcela zaujmout. Díky tomu vnímáme každý den jako velké dobrodružství.

6. rodinná skupina "U Lindy a Ály"

Naši rodinku tvoří čtyři děvčata a tři chlapci. Nejmladší je 7 let a nejstarší 16 let.

Strejda Ála a teta Linda se o nás starají ve dne a večer usínáme za dohledu tet Simony a Pavlíny.

Během roku se nejen učíme a vzděláváme, ale také vyplňujeme volný čas sportema jinými aktivitami. Rádi hrajeme fotbal, florbal, jezdíme na kole a koloběžkách, tančíme a kroužíme obručí. V zimě bruslíme, bobujeme a stavíme sněhuláky a sněhurky a v létě jezdíme na výlety a na tábory, kde se také pěkně vyřádíme. Od sportu si odpočineme zpěvem nebo kreativní zábavou jako je kreslení, tématická výzdoba našeho bytu anebo malování na obličej, které praktikujeme v období dušiček, masopustu či čarodejnic.

Léto rychle uteklo a my se vrátili do svých pokojíčků a opět máme povinnosti. Vaříme, uklízíme, pereme a také trochu zlobíme.

Vánoce už se blíží a my se těšíme hlavně na dárečky. Snad pod stromečkem najdeme to, co si přejeme. Děkujeme všem co na nás myslí, pomáhají a podporují nás. DÍKY!