Vítá Vás Dětský domov Kašperské Hory!

Jak pomoci?

Rodinky Kašperské Hory


2. rodinná skupina

V naší rodince žije celkem osm dětí (6 chlapců a dvě malé slečny). Přes den se střídavě o nás starají tety Erika a Vendy. V noci se o nás starají tety Šárka a Lenka. Občas se u nás střídají i ostatní tety a strejdové.

Nejstaršímu chlapci v naší domácnosti je 15 let. Je to spíše samotář, který si vystačí sám se sebou. Navštěvuje osmou třídu. Další chlapec (12 let) navštěvuje šestou třídu. Rád vaří a pomáhá v kuchyni. Chtěl by se v budoucnu vyučit kuchařem. O rok mladší chlapec také navštěvuje šestou třídu. Rád hraje společenské hry a pomáhá s malými dětmi. Dále tu máme chlapce (10 let), který navštěvuje čtvrtou třídu. Je to takový malý raubíř, který je rád středem pozornosti. Další stejně starý chlapec, který navštěvuje stejnou třídu, je velký pomocník, rád pomáhá s čímkoli. Na závěr, jako poslední, naši rodinku doplňuje chlapec (5 let), který navštěvuje mateřskou školku. Je to smíšek, který nám dělá radost. Občas má i svou hlavu, ale jinak je hodný.

V rodince s námi žijí i dvě malé slečny. První slečna (8 let) je milá, hodná a ráda pomáhá při vaření i úklidu. Druhá slečna (6 let) ráda pomáhá a miluje zvířátka.

Kromě různých dobrovolníků, organizací, nadací, fondů nebo spolků (např. Clifford Chance, DD v pohybu, Dejme dětem šanci, Spolu dětem, …) se nám o program v našem volném čase starají hlavně tety, které pro nás pořád vymýšlejí něco nového co dělat, kam jet na výlet apod. V zimě rádi bobujeme nebo sáňkujeme. V létě se pak koupeme v bazénku na našem dvoře, který máme zároveň upravený jako dětské hřiště (houpačky, pískoviště, basketbalový koš, …) a kde si občas také hrajeme. Máme rádi přírodu a tak poměrně často chodíme na procházky do okolí. Naší novou zálibou je hledání kešek. Je to veliké dobrodružství, které nás moc baví, a jsme rádi, že poznáme nová místa v okolí a také se proběhneme. O prázdninách, hlavně letních, jezdíme na tábory a někteří z nás si už užili i koupání v moři. Když je špatné počasí, dělá si každý svoje podle toho, co ho baví. Jako všechny děti rádi koukáme na televizi a nejraději na pohádky ;-). Rádi také hrajeme společenské hry nebo hry na počítači.

Všichni se také společně s tetami staráme o náš byt. Uklízíme, pereme, vaříme, pečeme, prostě hospodaříme. Máme také pěkně zařízené a upravené pokoje, novou výzdobu a náš byt je moc útulný. I když nemůžeme být doma ve svých rodinách, je tady o nás dobře postaráno a líbí se nám tu. Tety se o nás starají, jak nejlépe dovedou, a i když je občas zlobíme, máme je rádi (a dobře víme, že oni nás také).

3. rodinná skupina

My jsme „trojka“. Je nás momentálně 7. Jsme děti ze dvou rodin. Tři bratři z jedné a dvě sestry a dva bratři z druhé rodiny. My kluci rádi hrajeme fotbal. Je nás 5 a když se zadaří, tak nám pomůže sestra  - na malém hřišti si tři na tři dobře zahrajeme. Dva hrajeme fotbal za Kašperské Hory. Hodně taky chodíme po okolí, kde hledáme kešky nebo hrajeme různé hry. Jezdíme rádi na kole, házíme na dvoře na koš. Náš nejmenší ještě chodí do školky, ale jinak my všichni již do školy. 

5. rodinná skupina

V místním dětském domově jsme ještě takový nováčci, protože zde nejsme dlouho. Nicméně od samého začátku jsme se do zabydlení a poznávání místa vrhli rovnýma nohama. Díky tomu je nám tady dobře. Jsme tu zatím jen tři (dva kluci a jedna dívka) a tak trochu čekáme, jestli se nám tu neobejví třeba ještě nějaký parťák ke společným zážitkům. Nejmladší z nás má necelé dva roky a nejstarší nedávno oslavil šest let. 

Po celou dobu tu o naše bezpečí a náš rozvoj pečují strejda Damián a teta Jana. V noci nás pak chrání před spadnutím z postele tety Šárka a Jarka. 

S jistotou můžeme říci, že milujeme pohyb a nejsme žádní peciválové. Pokud se naskytne jen trocha možnosti využijeme ji k běhání, skákání a  všelijakého dovádění. Samozřejmě ale taky rádi kutíme, poznáváme nové věci a to nejen v mateřské školce, kam chodíme, ale  rovněž i u nás v dětském domově. Zrovna nedávno jsme připravili pro ptáčky krmítko, takže se moc těšíme, až k nám zavítají, abychom je mohli pozorovat. 

Když bychom to měli nějak shrnout, každý den stále a stále objevujeme  nové věci, tak je ten život velké dobrodružství. 

6. rodinná skupina "U Lindy a Ály"

Naši osmičlennou rodinku tvoří pět děvčat a tři chlapci. Nejmladší je 6 let a nejstarší 17 let. Strejda Ála a teta Linda se o nás starají ve dne a večer usínáme s tetou Simonou a Pavlínou.

Během roku se nejen učíme a vzděláváme, ale také vyplňujeme volný čas sportem a jinými aktivitami. Rádi hrajeme fotbal, florbal, jezdíme na kole a koloběžkách, tančíme, a kroužíme obručí. V zimě bruslíme, bobujeme a stavíme sněhuláky a sněhurky.

Od sportu si odpočineme zpěvem nebo kreativní zábavou jako je kreslení, tématická výzdoba našeho bytu anebo malování na obličej, které praktikujeme v období dušiček, masopustu či čarodejnic. V této činnosti je šikovná především nejstarší dívka, která by se chtěla vyučit kadeřnicí. V létěm jezdíme na výlety a na tábory, kde se také pěkně vyřádíme.

Léto rychle uteklo a my se vrátili do svých pokojíčků a opět máme povinnosti. Vaříme, uklízíme, pereme a také trochu zlobíme. Vánoce už se blíží a my se těšíme hlavně na dárečky. Snad pod stromečkem najdeme to, co si přejeme. Také vzpomínáme, jak jsme se loňské Vánoce zapojili do soutěže s Nadačním fondem Albert, Zdravá „5“, kde jsme vyhráli 1. místo. Výhru jsme si užili v Laser Aréně Písek, která nám zprostředkovala spoustu krásných zážitků. Děkujeme všem co na nás myslí, pomáhají a podporují nás. DÍKY!