Navigation
Ubytovna v DD Kašperské Hory

Je zde 6 pokojů s příslušenstvím, mohou se zde ubytovat dětské kolektivy a rodiny s dětmi, je v provozu celý rok.

Objednávky na tel.: 728647680, paní Kolářová

fotky >>

Kašperky

Pracoviště v Kašperských Horách sídlí v budově bývalé německé školy postavené na konci 19. století, která prošla několika přestavbami. V této budově jsou 4 velké, navzájem oddělené byty, každý z nich slouží jedné rodinné skupině o 8 dětech různého věku i pohlaví. Děti navštěvují v Kašperských Horách mateřskou, základní nebo zvláštní školu, ve výjimečných případech jsou po skončení povinné školní docházky přes týden ubytovány mimo DD na internátech, aby se mohly připravovat na povolání dle svých předpokladů a zájmů.

RODINNÁ SKUPINA 1 ("dvojka")

     V naší rodince došlo opět ke změně a je nás po prázdninách už jen 6. Ve společném bytě nás nyní žije 5 a 1 chlapec – od září učeň – si zkouší žít „nanečisto“ ve cvičném bytě v našem sousedství. Přes den se střídavě o nás starají tety Romča a Erika a strejda Petr, v noci zahánějí špatné sny tety Šárka, Renča nebo Lenka.
     Nejstarší slečně v naší domácnosti bylo v září 16 let. Je s námi ale jen přes týden, na víkendy jezdí domů, protože to má blízko.
     A teď kluci. Starší z nich, u nás je již od 8mi let, oslavil – o letních prázdninách – 16. narozeniny. Už je zase o něco (trošičku!) moudřejší, ale stále je to náš „malý velký raubíř“. Už si sice tolik nehraje, ale o to víc se pořád na něco ptá. Na kluka je docela dost upovídaný (a někdy trochu hlučnější) a „bývá ho plný barák“, jak říkají tety a strejda :-). Prý se v životě neztratí :-). Doma zastane spoustu práce a je šikovný i v kuchyni! V září nastoupil do učení, obor stravovací a ubytovací služby.
     Pak tu máme dalšího kluka, chodí do 2. třídy. Je tu s dalšími sourozenci 2. rok, tak už se u nás zabydlel. Rád se do všeho hrne a pořád by s něčím pomáhal. „Kéž by mu to vydrželo“, říká strejda :-).
     Když už jsme přešli k těm klukům, další je náš 3letý pišišvor „papuš“ (= autobus, ještě mu to mluvení moc nejde :-)). Zatím se rozhlíží a zkoumá nás, ale je vidět, že ze života má radost a z očí mu koukají šibalská světýlka. Od září chodí do školky a moc se mu tam líbí.
     A na závěr, jako poslední, naši rodinku doplňují dvě drobounké, roztomilé, 4 a 6-leté sestřičky. Chodí spolu do školky, líbí se jim tam a u nás doma se také rychle zabydlely. I když jsou občas trochu hašteřivé, bydlí spolu na jednom pokoji a zdá se, že jsou tu spokojené :-).
     Kromě různých dobrovolníků, organizací, nadací, fondů nebo spolků (např. Clifford Chance, DD v pohybu, Dejme dětem šanci, Spolu dětem, ...) se nám o program v našem volném čase starají hlavně tety se strejdou, kteří pro nás pořád vymýšlejí něco nového co dělat, kam jet na výlet apod. V zimě rádi lyžujeme, bobujeme nebo sáňkujeme. Máme tady na Kašperkách sjezdovku s vlekem a pro malé se každý rok pořádá lyžařská škola. Můžeme jezdit do krytého bazénu v 16 km vzdálené Sušici a podle možností se toho přes zimu snažíme využívat. V létě se pak koupeme v letos novém bazénku na našem dvoře, který máme zároveň upravený jako dětské hřiště (houpačky, pískoviště, basketbalový koš, …) a kde si občas také hrajeme. Můžeme teď jezdit do Sušice i na koupaliště, které tam opravili a nově otevřeli. Máme rádi přírodu a tak hodně chodíme na procházky do okolí, ale jezdíme i na různé výlety a akce po celém Česku. O prázdninách, hlavně letních, jezdíme na tábory a někteří z nás si už užili i koupání v moři.
     Když je špatné počasí, dělá si každý svoje podle toho, co ho baví. Jako všechny děti rádi koukáme na televizi a nejraději na pohádky ;-). Rádi také hrajeme hry na počítači, chatujeme s kamarády nebo „pracujeme“ s internetem, kde si každý z nás může najít, co ho zajímá. Máme teď nový počítač, který nám sehnala teta Romana od Poštovní spořitelny, kde pracuje její syn a ten nám to zařídil. Děkujeme :-)! Občas na víkend za námi přijedou dobrovolníci z Clifford Chance a připraví pro nás vždy nějaký zajímavý program. Například jsme stavěli a pak pouštěli draky, pořádali jsme „pyžamovou párty“ s promítáním, popcornem a pizzou, byli jsme jezdit na koních, jeli jsme v létě na lanovou dráhu, v zimě do bazénu do Sušice, prožili společně řadu odpolední např. na pouti, se soutěžemi, opékáním špekáčků (ty máme rádi), když bylo třeba, zaplatili nám vstupné a vždy nám kupují (a to máme také rádi :-)) sladkosti a různé dobroty (a hlavně pizzu :-)!).
     Všichni se také společně s tetami a strejdou staráme o náš byt. Uklízíme, pereme, žehlíme, opravujeme (co sami zvládneme), prostě hospodaříme. Protože rádi jíme - nejraději máme smažák, hranolky a tatarku nebo tu pizzu :-)! - pomáháme i s vařením. Samozřejmě podle toho, na co stačíme! Máme pěknou kuchyňskou linku (děkujeme p. Šafářovi – Kuchyňské studio v Sušici), kde se nám to vaří jedna báseň! Máme také pěkně zařízené a upravené pokoje, novou výzdobu a náš byt je moc útulný.
     I když nemůžeme být doma ve svých rodinách, je tady o nás dobře postaráno a líbí se nám tu. Tety a strejda se o nás starají, jak nejlépe dovedou, a i když je občas zlobíme (jsme přece děti a je to tedy náš hlavní úkol ;-)), máme je rádi (a dobře víme, že oni nás také :-)). Rádi bychom také poděkovali i všem ostatním lidičkám, kteří pro nás něco dělají a snaží se nám podle svých možností pomáhat. DĚKUJEME!, „druháci“ :-)

 

RODINNÁ SKUPINA 2 ("trojka")

     V naší "trojce" máme v současné době 8 dětí. Tři a pět sourozenců. Dva nejmladší (4 a 5 let) chodí do mateřské školy. Dva kluci chodí od září do 1. třídy, starší chlapci chodí do 4. a 8. třídy a naše dvě dívky do 3. a 6. třídy ZŠ zde v Kašperských Horách.
     Naše děti rády sportují¨- hrají fotbal, florbal (i děvčata!), jezdí na kolečkových bruslích, ale také pěkně zpívají, hrají na jednoduché bicí nástroje (cajony), tančí - country i moderní tance. V zimě nás baví lyžování, sáňkování a bobování. Účastníme se mnoha akcí pořádaných různými spřátelenými organizacemi, fondy, spolky nebo dobrovolníky, kteří s námi spolupracují - moc se nám líbil výlov rybníka, lanové centrum, ...
     Vystupujeme s kroužkem country tanců (společně s dětmi z jiných rodinných skupin) při různých příležitostech - oslavy MDŽ, Mikuláš, vánoční besídka, účastníme se soutěží dětských domovů.
     Volný čas trávíme aktivně, rádi cestujeme a poznáváme nová místa. O velkých prázdninách byly děti u moře v Chorvatsku, jezdí na tábory a to nejen v létě, ale i o podzimních, zimních nebo velikonočních prázdninách.
     Od léta máme krásně vymalovaný náš byt, všem se nám tady moc pěkně bydlí.
     Děkujeme všem, kteří nás podporují a pomáhají nám.

RODINNÁ SKUPINA 3 ("pětka")

     Momentálně máme sourozenecký čtyřlístek chlapců ve věku 8, 10, 11 a 13 let. Náš „strejda” odešel do důchodu a na jeho místo zatím ještě nikdo nenastoupil, takže se na jejich výchově podílíme společně s ostatními tetami a strejdy.
     Již 7 let spolu mimo běžných činností (příprava na vyučování, úklid, vaření atd.) podnikáme spoustu dobrodružství křížem krážem Šumavou. Baví nás vycházky, výšlapy a výlety do přírody. Úžasné stezky v okolí našeho krásného městečka máme prochozené v každém ročním období a I tak stále máme co objevovat. Pozorujeme proměny přírody během ročních období, učíme se poznávat rostliny a živočichy a orientovat se v přírodě.
     Děti také absolvují spoustu táborů, kde se jim moc líbí. V červenci jsme strávili víkend na chaloupce na Žlíbku, necelý kilometr od hradu Kašperk. Zajímavý program plný překvapení /hledání pokladů, bunkry, hry v lese/, výšlapů, bojovek apod. se nám všem moc líbil. Využíváme nabídky mnoha organizací a dobrovolníků s pomocí dětem, např.: "Dejme dětem šanci ", „Spolu dětem“, dobrovolníci z Prahy (pan Hanousek se svým týmem), Clifford Chance a mnoho dalších. Děti baví jízda na kole, lyžování, výlety do přírody, navštěvujeme různé kulturní nebo sportovní akce.
     Všem přátelům, kteří nám pomáhají uskutečnit různorodé zájmové aktivity pro naše děti moc děkujeme. Vážíme si vaší pomoci a podpory, bez které bychom dětem tato „dobrodružství“ v takové míře asi dopřát nemohli.

RODINNÁ SKUPINA 1 ("U Vilmy a Ály")


     V naší rodince nás bylo po větší část roku osm, čtyři děvčata a čtyři kluci. Po prázdninách došlo k malé změně, jeden chlapec odešel zpět do rodiny. Tak jsme mohli přivítat bratra chlapce, který již u nás pobývá nějakou dobu. Momentálně je nejmladšímu z nás 10 let a nejstaršímu 16 let. Ten nově v září nastoupil do učení, obor stravovací a ubytovací služby. Ostatní navštěvujeme místní ZŠ.
     Během roku se aktivně snažíme vyplňovat volný čas, především sportem a dalšími různými aktivitami. Rádi hrajeme fotbal, florbal, různé hry, jezdíme na kolech, kolečkových bruslích, plaveme, chodíme na procházky, sbíráme lesní plody, tančíme, zpíváme, v zimě lyžujeme, bruslíme, bobujeme, stavíme sněhuláky, bunkry, skokánky - na těch se pěkně vždycky vyřádíme :-). Nejvíc „akcí“ stihneme pochopitelně o prázdninách. Letos jsme byli u moře v Chorvatsku a poté na Máchově jezeře, kde jsme podnikali plno výletů. Prožili jsme krásné tábory ve všech ročních obdobích a mnoho úžasných akcí pořádanými různými spřátelenými organizacemi, fondy, spolky nebo dobrovolníky, kteří s námi spolupracují.
     Léto rychle uteklo, my se vrátili zpět do svých bytů, pokojíčků a začaly povinnosti. Vaříme, uklízíme, pereme, staráme se o náš byt, zlobíme :-). Také se učíme. To nás moc nebaví, ale co se dá dělat :-).
     Už se moc těšíme na Vánoce, hlavně na dárečky, snad pod stromečkem něco najdeme.
     Děkujeme všem, co nás podporují, pomáhají a myslí na nás.