Strict Standards: Redefining already defined constructor for class AComments in /home/www/ddkasperky.cz/subdomains/www/modules/AComments/AComments.module.php on line 57
Aktuality a akce DD Kašperské Hory | Dětský domov Kašperské Hory

Navigation
Ubytovna v DD Kašperské Hory

Je zde 6 pokojů s příslušenstvím, mohou se zde ubytovat dětské kolektivy a rodiny s dětmi, je v provozu celý rok.
Objednávky na tel. 721 933 256, email: uhlikova.ddkh@seznam.cz, (Hana Uhlíková).

fotky >>

Aktuality a akce DD Kašperské Hory

úno 21, 2019

OSLAVY V CHANOVICÍCH


Kategorie: Novinky
Zaslal: ddkasperky
Čas letí jako vítr. Připadá mi, že jsme nedávno slavili 10. výročí zahájení činnosti v rodinné buňce v Chanovicích, a už tady máme neuvěřitelné 20. výročí.
 Pobočka DD Kašperské Hory v Chanovicích začala fungovat v únoru 1999, hned po skončení pololetních prázdnin. Jejímu otevření však předcházela téměř roční práce jak, mé, tak tehdejšího starosty p. ing. Čady. Chtěla jsem trochu „odlehčit“ Kašperským Horám, kde v té době bylo v 1 budově 6 rodinných skupin po 15 dětech. V takovém množství se dá o individuálním přístupu k výchově dětí mluvit jen těžko. V regionálních novinách tehdy vyšel článek,  který se věnoval této problematice. Poté se mi ozval pan starosta z Chanovic a nabídl nám k bezúplatnému převodu jednopatrový obecní dům č. 14 se zahradou a kůlnou. Vše bylo v zachovalém stavu, jen bylo potřeba „doladit“ některé hygienické a bezpečnostní záležitosti. Pak nastala mravenčí práce s vysvětlováním v základní a mateřské škole a především občanům Chanovic a přilehlých obcí, co takový dětský domov obnáší, jaké tam budou děti, kdo se o ně bude starat atd. Ve veřejnosti panovaly různé obavy, které jsme museli s panem starostou vyvrátit a uvést na pravou míru.
     Chtěli jsme, aby zde vyrůstalo 6-8 dětí různého věku a pohlaví jako ve velké rodině. Aby si našly ve vsi kamarády, chodily řádně do školy, rozvíjely své zájmy.
     Na sklonku roku 1998 byl dům vymalován, zařízen tehdy velmi skromně starším nábytkem z K. Hor, upravena kuchyňka a hygienické zázemí a čekal na své nové obyvatele. Na začátku února přišly první 4 děti – Martina, Honza, Denisa a Honzík, ten byl „nejživější“ a v domově i ve škole si s ním zažili mnohé horké chvilky, a s nimi přišly i nejrůznější starosti, ale také hodně radosti, jak už to tak s dětmi bývá.  A zase nastalo vysvětlování a konzultace ve škole, jak si s nimi poradit. Postupně začaly přicházet další děti a vesnice i škola si na ně začaly zvykat. Celkem prošlo domovem za tuto dobu 38 dětí.  
     Za dobu trvání DD zaznamenal dům a okolí mnohé změny. V celém domě byla vyměněna okna, upraveny koupelny, do domu byl zaveden plyn a zřízeno plynové topení namísto přímotopů, byla upravena část kůlny na garáž, dům byl napojen na kanalizaci. Při všech těchto úpravách nám vždy velmi pomáhal pan starosta ing. Klásek a OÚ Chanovice. Časem jsme vybavili dům pěkným moderním nábytkem, vyměnili podlahy, nechali udělat novou kuchyňku, která však dosluhuje a v letošním roce bude nahrazena kuchyní novou. Domov nemohl dobře fungovat bez spojení s okolím, takže „chanovičtí“ dostali nejprve Škodu Formana, později Forda Tranzita – obě auta „zděděná“ z K. Hor. Až v roce 2007 se dočkali i „svého“ nového auta – Peugeota. Ale i ten časem dosloužil, takže do Chanovic putoval z K. Hor starší VW a loni na podzim opět nové auto – sociální automobil Dacia.
     Myslím si, že většina dětí zde našla svůj druhý domov. Jejich okolí je už přijímá se samozřejmostí, děti mají kamarády, hrají fotbal a provozují i další sporty, chodí do zájmových kroužků a ZUŠ. O prázdninách procestovaly už hezký kousek České republiky i zahraničí. Všechny tety se snaží, aby zde dětem bylo co nejlépe, aby se dobře učily a aby byly dobře připravené do života. Za to jim patří veliký dík.
     Ráda bych z tohoto místa velmi poděkovala i panu starostovi, ing. Petru Kláskovi, za všestrannou pomoc a spolupráci. Velký dík patří dále paní ředitelce ZŠ Mgr. Smolíkové i její předchůdkyni Mgr. Legátové a všem učitelkám a učitelům ZŠ i MŠ. Díky za podporu patří i všem sponzorům a příznivcům tohoto domova.
     Do příštích let bych chtěla popřát všem dětem a tetám hodně úspěchů, zdraví, štěstí, radosti a spokojenosti.